Hakkımızda

 
 
Ankara'nın başkent olmasından sonra hızla gelişen ve değişen çehresi ile birlikte  mahalle ve apartman yaşantısı gelişmiş ve bunun sonucunda insanlarımızın ev tüketimi için ambalajlı içme suyu ihtiyacı oluşmuştur. Bu sektördeki boşluğu gören aslen Selanik göçmeni olan merhum jeolog Hasan Kuşçu, 1963 yılında Ankara, Konya Devlet yolu üzerinde, Ankara’ya 50 km. mesafede bulunan ve  o zamanlar Bala ilçesine bağlı olan Bağiçi köyündeki İnci Su kaynağının üstün özellikteki mineral yapısını ve  içim lezzetini fark ederek bir dolum tesisi kurmuş ve bu suyu cam damacana olarak,  ticari satışını gerçekleştirmiş ve Ankara halkını  bu lezzetli suyla buluşturmuştur. Günümüze kadar devam eden bu yarım asırlık lezzetli suyun sizelere ulaşma serüveninde, “İnci Su” adını ve lezzetini koruyarak, farklı ticari faaliyetlerin ürünü olarak sizlere kesintisiz olarak ulaşmıştır.
 
2006 yılında Bağiçi İnci Su A.Ş.  adı ile siz Ankara’lılara hizmet vermeye devam etmiş ve  yeni bir yatırım sürece girmiştir. Bunun neticesinde 20.000 m2 arazi üzerine AB standartlarında ve % 100 hijyenik koşullarda yeni modern bir tesis yapılarak fabrika binasının yeri değiştirilmiş ve makine parkı olarak da 16 istasyonlu, saatte 1500 adet dolum kapasiteli yeni bir damacana dolum hattı devreye alınmıştır. Ayrıca firmamızın pet ambalaj yatırımının ilk aşaması olan ve Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip (saatte 1200 adet / şişe)19 lt dönüşümsüz Pet üretim ve dolum hattı da devreye girmiştir.
 
Bağiçi İnci Su Ankara’nın 5 milyona geçkin ev ve kurumsal kullanıcısına, Ankara’nın en yaygın damacana bayi ağı ile siz tüketicilere ulaştırılmaktadır.
 
Doğal mineralli su; özü değiştirilmemiş, mineral yapısı mevsimsel değişikliğe uğramamış ve kaynağında temiz olan su demektir. Bağiçi İnci Su Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün MS.06.009 nolu Doğal Mineralli Su ruhsatı ile üretim yapmaktadır. Ayrıca 0,75 Fr sertlik dercesi ile Orta Anadolu’nun en yumuşak suyu olarak ün yapmıştır.